Temat jest bardzo popularny w ostatnim czasie, ze względu na dyrektywę Ecodesign. Wszyscy właściciele kotłów nie spełniających wymagań Ekoprojektu są zobowiązani do wymiany swoich urządzeń grzewczych w najbliższych latach. To prowadzi do zastanowienia się, czy jest inne rozwiązanie na ogrzanie budynku? Możliwe, że budujesz dom, albo remontujesz układ centralnego ogrzewania. A może słyszałeś coś na temat pompy ciepła, ale nie wiesz w jaki sposób właściwie ona funkcjonuje? Do odpowiedzi na te pytania zapraszam do dalszej części artykułu.

Budowa i zasady działania pompy ciepła

Podstawowymi elementami, bez których urządzenie nie jest w stanie funkcjonować, są: sprężarka, parownik, wymiennik (zwany również skraplaczem) i zawór dławiący. W układzie zamkniętym stale jest określona ilość czynnika chłodniczego, którego stan skupienia ulega zmianie. Za pomocą dolnego źródła ciepła (woda, powietrze, grunt), energia cieplna o podwyższonej temperaturze zostaje przekazana do instalacji centralnego ogrzewania.

Ciepło odbierane przez parownik podnosi temperaturę czynnika, który to z kolei jest kierowany do sprężarki. Gaz o podwyższonej temperaturze i ciśnieniu oddaje ciepło w wymienniku. Następnie – jako ciecz – poprzez zawór dławiący (zwany również rozprężnym), czynnik chłodniczy wraca do parownika. Woda z centralnego układu grzewczego odbiera ciepło właśnie z skraplaczu. Za dystrybucję wody grzewczej do instalacji c.o. budynku odpowiada z kolei pompa obiegowa. Cała zasada funkcjonowania zamyka się w tych kilku zdaniach. Do działania urządzenia wymagany jest jedynie prąd. Prawda, że to wcale nie jest skomplikowane urządzenie?

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła ma naprawdę mnóstwo zalet, w porównaniu do powszechnie używanych kotłów. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że nie musimy wykorzystywać specjalnego pomieszczenia na usytuowanie urządzenia, ponieważ znajduje się ono na zewnątrz budynku. W zależności od producenta i dodatkowego wyposażenie, możemy potrzebować jedynie miejsca dla jednostki wewnętrznej (sterownika). Nie trzeba również magazynować paliwa do ogrzewania domu. To zdecydowanie zachęca do przemyślenia zakupu pompy. Urządzenie jest bezobsługowe i nie trzeba do niego doglądać. Jest w zasadzie bezawaryjne, ponieważ pracuje w układzie zamkniętym.

Ograniczona żywotność wynika ze zużywania się sprężarki, którą obecnie większość producentów deklaruje na 20-25 lat ciągłej pracy. Wielu ludzi może liczyć na dofinansowanie do wymiany swojego zużytego pieca. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na montaż fotowoltaiki, to możemy cieszyć się darmowym ogrzewaniem. Obecnie montaż pomp ciepła jest rozwiązaniem bardzo popularnym w naszym kraju, a znaczny wzrost zainteresowania urządzeniami wykazuje województwo warmińsko-mazurskie. W samym Olsztynie można znaleźć kilka bardzo dobrze prosperujących firm zajmujących się kompleksowymi instalacjami pomp ciepła. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje https://elektro-sanit.pl/.

Pompy ciepła – podsumowanie

W treści przybliżone została budowa i zasady funkcjonowania pomp ciepła. Jest to ciekawa alternatywa, zwłaszcza biorąc pod uwagę plusy opisanego urządzenia grzewczego. Można je zainstalować na starej instalacji, jak również w budynkach świeżo postawionych. Najlepiej będzie jednak uwzględnić źródło ogrzewania już na etapie planowania. System bardzo dobrze współgra z rekuperacją i fotowaltaiką. Dodatkowo należy zauważyć, że odchodzi się od terminu ogrzewania domu, na rzecz minimalizowania strat ciepła. Nowopowstałe domy charakteryzują się pasywnością i bezobsługowością. Nieważne na jakim etapie jesteś, plany zawsze można zmienić. Zachęcamy do rozważenia montażu najwygodniejszego z możliwych urządzeń grzewczych.